Fanu māksla – alternatīvais ceļš uz panākumiem

image_pdfimage_print

Mēs parasti zinām, kur atrast mākslas iedvesmu. Jā, tās ir izstādes, muzeji, galerijas, izdotas grāmatas, teātris, taču interneta dziļumos eksistē mākslas "tirgus", kas nesaņem plašāku sabiedrības uzmanību sava amatieriskā titula dēļ. Tomēr bieži tieši tas ir pirmais pakāpiens, lai kāds no skatītāja kļūtu par pilntiesīgu mākslinieku.

Šis ir īss stāsts par transformatīvajiem darbiem jeb fanu mākslu.

"Gredzenu Pavēlnieka" fanu mākslas darbs, kas atveido galvenos "Gredzenu Pavēlnieka" personāžus.
“Gredzenu pavēlnieka” fana mākslas darbs. Autors: omarito. No autora Deviantart.com profila. 2012. gads

Par ko mēs runājam?

Ja tic stereotipiem, fani ir tie, kas ir ar kaut ko apsēsti (filmas, seriāli, komiksi, anime...). Visu, ko var patērēt un vēl parūpēties, ka visi jūsu palagi un zeķes ir nosegtas ar savu kulta objektu. Šāds uzskats par plašu cilvēku grupu spēj būt visai sekls un paviršs. Veselīga aizraušanās nav peļama, turklāt tā bieži tiek pārvērsta produktīvās un radošās nodarbēs. Caur to var atrast līdzīgi domājošos. Vizuālajā mākslā pastāv termins par naivo un autsaideru (outsider art) mākslu, ko veido neprofesionāļi, kas nav iesaistīti mākslas institūcijās un kustībās. Fanu māksla dzīvo līdzīgā kategorijā.

Fanu mākslu jeb fanart parasti veido mākslinieki-amatieri, atsaucoties un iedvesmojoties no jau eksistējošiem mākslas darbiem. Vai jums patīk kāds tēls no sava mīļākā seriāla? Jūs varat to uzzīmēt, veidot foto kolāžas, izmantot šo tēlu savā stāstā, kamēr vien apzināties, ka spēlējaties ar intelektuālo īpašumu, kas nepieder jums.

Tieši autortiesību dēļ ar fanu mākslu nevar pelnīt, bet nav tā, ka nedz fani, nedz oriģinālo darbu autori kaut ko neiegūtu no aktīva fandoma (1). Teju katram darbam un autoram pasaulē eksistē kāds fans un līdz ar to arī nodibināts savs fandoms.

Attēls no 2019. gada ComicCon notikuma. Cilvēki veido cosplay tērpus notikumam, un komunicē savā starpā
Attēls no 2019. gada Santjago ComicCon. Tas ir viens no lielākajiem gada notikumiem komiksu pasaulē, kur fani regulāri saģērbjas sev mīļu varoņu izskatā. Attēla autors: Mark Niu

Cik nopietni tas ir?

Fanu kultūra no tiesas ir vesela kultūra. Fandomu iekšienē tiek lietoti unikāli termini, lai identificētu un skaidrotu fanu radītos fenomenus. Fanu kultūrā eksistē savi estētiskie principi un arhetipi. Fanu kultūra arī pati sevi pēta, jo ir publicēti zinātniski pētījumi par fanu kultūras veidoto mākslu jeb transformatīvajiem darbiem. Tie nosedz fanu kultūras vēsturi, sociālos aspektus, arī ētikas un autortiesību jautājumus (2). Fanu kultūrai eksistē arī sava Vikipēdijas lapa, kas cenšas apkopot visu, kas define šo parādību (3).

Fanu māksla noteikti ir modernās pasaules produkts, jo, lai veidotos stabilas fanu grupas, ir jānosedz vairāki principi, kas veido fanu un oriģinālo mākslinieku attiecības. Pirmkārt – ir identificējams oriģināldarbs un tā autors (4). Otrkārt – vide, kur faniem satikties, komunicēt un radītos darbus publicēt. Kas aizsākās ar grāmatu klubiņiem, tagad eksistē neskaitāmos konos (cons jeb fanu konferences), bet visa stūrakmens noteikti ir internets. Fanu kultūra top komunikācijā, kaut nekas neliedz dzīvot savrupi un vērot to no malas.

Kā lielākās fanu mākslas vietnes internetā ir Tumbrl.com un rakstīto fanu darbu vietnes Fanfiction.net, un ArchiveOfOurOwn.org. Tieši Archive of Our Own veidotāji nodarbojas ar fanu kultūras pētniecību. Tai skaitā arī ar fanu tiesību aizstāvēšanu, kad veidojas domstarpības starp autoriem un faniem. Ir svarīgi atcerēties – fanu māksla nav nelegāla! Tā vienkārši nav komerciāla un fans drīkst piesavināties autorību tikai uz to darbu, ko pats ir radījis, ne tā iedvesmas avotu. Jums pieder sevis zīmētais Šerloka Holmsa portrets, bet jums nepieder Šerloks Holms pats.

Star Trek fanu mākslas darbs filmai "Star Trek: The Next Generation", kas atveido filmas galvenos varoņus
Star Trek fanu mākslas darbs. Trekeri (trekkers) jeb seriāla Star Trek fani ir vieni no pirmajiem modernā fandoma veidotājiem jau 80. gados. Darba autors: Michelle Terry. 2020. gads

Kāds no tā visa ir labums?

Pirmkārt, iesaistīšanās kopienā un procesa izbaudīšana, protams. Bet visādi citādi...

Oriģināldarbs jeb kanons (canon) tiek lietots kā platforma, lai fani atrastu citus fanus. Tas dod iespēju komunicēt par kanona darbu, gan tā sasniegumiem, gan trūkumiem. Tas arī dod iespēju papildināt kanonu ar saviem headcanons jeb savām darba interpretācijām un alternatīvām vīzijām. Kanona darbs ir iedvesmas avots, lai veidotu savu mākslu attiecībās ar to. Būvēt savu radošo vīziju uz eksistējoša un stabila ir daudz vienkāršāk, nekā sākt no nulles, īpaši, ja esi iesācējs. Turklāt nav nekādu  izpaušanās ierobežojumu, to var caur zīmējumiem, komiksu ainiņām, šūtiem apģērbiem un personāžu tēlošanu jeb kosplejiem (cosplay no vārdiem “costume play”). Fans spēlējās cik ar kanonā eksistējošo, tik arī veido jaunu realitāti, kur tiek izmēģināts viss, ko oriģinālais autors nebija radījis.

Ko iegūst paši oriģinālie autori? Fani ir tie, kas padara darbu atpazīstamu un nozīmīgu un var paildzināt šī darba aktualitāti, arī kad autors darbu jau ir noslēdzis. Tā ir ar Džoannas Ketlīnas Roulingas (Joanne Kathleen Rowling) Harija Potera grāmatu sēriju, kas, iespējams, ir šobrīd vislielākais eksistējošais fandoms. Fanu aktivitāte ir arī atgriezeniskā saite autoram, kas var iedvesmot, dot jaunas idejas un padara redzamākus darba trūkumus. Tas ir, ja autors joprojām ir dzīvs, lai uz to atsauktos. Turklāt septiņdesmit gadus pēc autora nāves atļauts ir pilnīgi viss.

Ieskats D&D interneta raidījuma "Critical Role"fanu mākslas galerijā. Fanu māksla tiek lietota kā iespēja atskatīties uz pagājušām sērijām un fanu jaunradi
Ieskats vienā no interneta raidījuma "Critical Role" mākslas galerijām. “Critical Role” veidotāji regulāri apkopo fanu mākslu plašās galerijās. 2020. gads

Fanu māksla - pirmais pakāpiens uz mākslinieka titulu?

Fani izmanto fandomu savā labā – jums jau ir fani kaut vai tādēļ, ka jūs vieno kopīgs fandoms. Ar aktīvu iesaistīšanos un jaunradi ar laiku var uzkrāt sociālo kapitālu jeb piesaistīt sekotājus Tumblr emuāram, saņemtu likes savā Instagram kontā un tā tālāk. Ar fanu mākslu varbūt nevar pelnīt, bet ar to var piesaistīt skatītājus un saņemt atbalstu oriģināldarbiem caur PayPal, Ko-fi, Patreon un citām aplikācijām.

Turklāt robeža starp fanu un mākslinieku 21. gadsimtā kļuvusi izplūdusi. Esat kādas videospēles fans un nodarbojaties ar digitālo mākslu? Savus darbus var publicēt, izveidot portfolio un kļūt par konceptu mākslinieku (concept artist) kompānijā, kas veido jūsu mīļāko videospēli!

Mūsdienās ar tik daudz neatkarīgām interneta platformām, kurās dalīties ar mākslu, fani var gūt atpazīstamību, kas nav atkarīga no oriģināldarba un to autoriem. Fanu māksla var kļūt tieši par pamatu tam, kādēļ nākotnes mākslinieks iegūst darbu! Tēmturis (5) #fanartgotmepaid ir labs piemērs, kur mākslinieki komentē par savu pieredzi, veidojot fanu mākslu, kas kalpojusi par pakāpienu viņu karjerā.

Fanu māksla kā pakāpiens uz profesionāla mākslinieka nodarbošanos. #fanartgotmepaid piemēri ar veiksmes stāstiem
Tikai daži no #fanartgotmepaid piemēriem, kur fanu aizraušanās tikusi pārvērsta veiksmes stāstā. 2017. gads

Vai tikai daži veiksmes stāsti?

Bieži stereotipu dēļ mākslinieki mēdz noklusēt par savas radošās darbības pirmsākumiem, kas ir saistīti ar fanu mākslu, jo kāds varētu apgalvot – tā nav nopietna māksla. Tas ir skumji, jo jebkas, kas mudina nekautrēties un ielikt sirdi radošā darbā, ir vērtīgs. Arī es esmu lietojusi fanfiku (fanfic jeb fanu literārie darbi) formātu, lai uzsāktu savus rakstniecības eksperimentus – sākot ar sevis radināšanu pie regulāras rakstīšanas, turpinot ar tēlu veidošanu, stāsta sižeta definēšanu un valodas kopšanu.

Fanu mākslas pasaule ir nepiespiesta vide, kur spēlēties. Tā ir smilšu kaste, kur veidot pirmās idejas un sapņus, gūt pirmo pieredzi, pirms pievērsties kaut kam, kas pieder tikai man. Dienās, kad man nav ideju ko zīmēt vai gleznot, kādas ainas no laba seriāla vienmēr pamudina uz ko jaunu, turklāt izaicina ar tēmām un kompozīciju, kas citkārt neienāktu prātā.

Kad prātojam, kas ir šie uzcītīgie fani, kas pavada vakarus, radot mākslu, tie nav tikai bērni un jaunieši. Jau kopš eksistē aktīvi fandomi, cilvēki nav kautrējušies pieķerties tam, ko izbauda. Tā nav bērnišķības pazīme – kaut ko izbaudīt. Ja vienam amatiera zīmogs ir kas negatīvs, citiem tas dod atļauju neuztvert sevi pārāk nopietni un izbaudīt radošo procesu. Kas zina, varbūt mūsu priekšā stāv nākošie bestselleru, mākslas ikonu un citu veidu grāvēju autori.

Atsauces


(1) Fandom jeb fanu kopiena, kas darbojas attiecībās ar konkrētu oriģināldarbu, autoru vai darbu sēriju un identificē sevi kā šādu kopienu.
(2) Ar fanu kultūras un mākslas zinātniskajiem pētījumiem var iepazīties šeit: https://journal.transformativeworks.org/index.php/twc
(3) Ar fanu Vikipēdijas lapu "Fanlore" var iepazīties šeit: https://fanlore.org/wiki/Main_Page
(4) Var strīdēties, vai mākslas darbi, kas atveido ainas no Bībeles arī ir fanu māksla, bet ticīgie par šādu uzskatu varētu apvainoties.
(5) Tēmturis ir viens no hashtag (#) vārda latviskotajiem variantiem. Ar # interneta vietnēs var izcelt un dalīties ar konkrēti marķētām tēmām.