9 padomi mākslinieka radošajai darbībai

image_pdfimage_print

Izaugsme, kas iedvesmo (2)

Bieži tie, kuri vēlas uzsākt savu radošo darbību, atrod tādas atziņas kā “turpiniet trenēties” un “atrodiet, kas jums der”! Tie ir padomi, ko noteikti ir vērts likt aiz auss, taču ir grūti tikt uz priekšu, ja nav skaidrs, kā sevi vadīt. Šeit ir 9 padomi, lai apgūtu sevis organizēšanu un iemācītos domāt kā māksliniekam!

Esiet pacietīgi un izbaudiet procesu!

Šis iet roku rokā ar bieži skandēto “turpiniet trenēties”, jo pacietība ir nepieciešama katram māksliniekam. Pie audekla, datora vai podnieka ripas var nākties pavadīt neskaitāmas stundas, pirms izdodas radīt kaut ko lepošanās vērtu. Padarīt to par nepatīkamu procesu būtu mākslinieciska nelaime.

Arīdzan svarīgi sevi atkal un atkal izaicināt. Izmantojiet visas iespējas, kas jums ir pieejamas! Centieties katru mākslas darbu radīt labāku par iepriekšējo! Ir svarīgi novērtēt savu izaugsmi, lai cik lēni tā nākusi. Tādēļ ir vērts saglabāt iepriekš radītos darbus, lai būtu vieglāk salīdzināt, kā prasmes ir augušas. Ir arī svarīgi apbalvot sevi par sasniegto.

Attēls no vietnes Pixabay

Attēls no vietnes Pixabay

Nesalīdziniet sevi ar citiem!

Katru dienu mēs sastopamies ar citu mākslinieku veidoto mākslu. Ir grūti nesalīdzināt savu mākslu ar citu mākslu, jo bieži tas sarūgtina, nevis uzmundrina. Katrs mākslinieks ir unikāls un nav iespējams divas identiskas pieredzes un sasniegumi. Salīdzinieties sevi tikai ar savu vakardienas versiju! To jūs vienmēr varēsiet uzlabot.

Tomēr ir svarīgi iepazīties ar citu mākslinieku radīto dažādu iemeslu dēļ. Kas jūs iedvesmoja sākt nodarboties ar mākslu? Varbūt tā bija kāda glezna izstādē vai mākslas vēstures grāmata? Citu mākslinieku darbi vienmēr var būt iedvesmas avots, tādēļ var noderēt izveidot savu iedvesmas attēlu krājumu. Tajā var smelties idejas arī savai mākslai, bet jāatceras sevi nesalīdzināt ar citiem. Arī izcilākie mākslinieki ir sūri grūti cīnījušies, lai iegūtu savus panākumus.

Attīstiet savu unikalitāti!

Starp māksliniekiem ir slavens citāts: “Labs mākslinieks aizņemas, izcils mākslinieks zog.” Ko tas nozīmē? Iedvesmoties no citu mākslas noteikti ir vērtīgi, taču ir jāizvairās no citu darbu kopēšanas. Tā vietā šīs mākslinieku idejas ir “jānozog” – jāpadara par savām un jāuzlūko caur savu unikālo prizmu. Ir svarīgi veidot pašam savu māksliniecisko balsi un raksturu, jo citādāk jūs tikai uzņemtos mākslas restauratora un kopētāja pienākumus.

Apzinieties, kādas ir jūsu kvalitātes, kuras nepiemīt citiem! Ar ko jūsu mākslas darbi atšķiras? Turpiniet spodrināt savu unikālo talantu!

Attēls no vietnes Pixabay

Attēls no vietnes Pixabay

Nebaidieties no šaubām!

Katram māksliniekam reiz pienāk mirklis, kad tiek prātots: “kāda no šī visa ir jēga?” Tas bieži rodas augstas paškritikas dēļ. Ne vienmēr ir viegli noticēt, ka viss, kas tiek radīts, ir labs, ja ir vēlme sevi salīdzināt ar vienmēr augšup ejošu līkni. Mākslinieks nav Excel grafiks. Ir svarīgi apzināties savas iespējas un ir būtiski ik pa laikam atvilkt elpu un atkāpties tālāk no paveiktā.

Ne vienmēr uzreiz var redzēt, kā nedrošība var kalpot arī solim uz priekšu. Intuīcijai ir liels spēks, it īpaši mākslā, kur ne vienmēr problēmas var risināt loģiski. Šaubas var norādīt uz problēmu, piemēram, ja ilgu laiku nav bijis jūtams progress. Tad ir jāpamēģina kaut kas jauns. Vai arī šaubas rodas par to, vai radītais ir gana labs? Paprasiet kāda cita cilvēka viedokli! Šaubas var būt nepacietības un neiecietības sekas, bet tik pat labi tā ir intuīcija, kas saka priekšā, ka kaut kas nav kārtībā. Atrodot problēmu, to ir iespējams risināt.

Necentieties kontrolēt to, kas ir ārpus jūsu kontroles spējam!

Nelaimes notiek vienmēr. Ja ir sanācis netīši aizvērt dokumentu, pirms to saglabāt, vai arī gadījies pāri savam akvareļa darbam izliet ūdens trauku, tā noteikti ir nelaime. Tomēr laiks, kas pavadīts par to bēdājoties, novērš uzmanību no problēmas risināšanas un jauna mērķa nospraušanas. Turklāt kļūdas vienmēr ir labs mācību avots.

Vēl viens apstāklis, ko nevar ietekmēt, ir citu cilvēku viedoklis. Jūs nekad nevarat precīzi paredzēt, ko domās citi, tādēļ ir bezjēdzīgi par to satraukties pirms laika. Mēs tā vietā varam paredzēt sava darba rezultātus. Labāk ieguldīt enerģiju tur.

Attēls no vietnes Pixabay

Attēls no vietnes Pixabay

Iemācieties noturēt fokusu!

Arī māksliniekiem ir jāprot plānot savu laiku. 21. gadsimts ir pilns ar lietām, kas var novērst uzmanību, taču ir svarīgi nenovērsties no galvenā. Pārdomājiet, kas aizņem lielāko daļu jūsu laika! Uzņemiet laiku, cik ilgi jūs patiešām strādājat, attīstiet savu uzmanību un fokusējieties tikai uz svarīgāko!

Izslēdziet wi-fi, nomainiet savu darba vidi, apbalvojiet sevi par iekļaušanos laikā! Lai atvieglotu savu darba procesu, to vienmēr var “geimifajot” (to gamify) jeb pievienot procesam spēles elementus, kas palīdz fokusēties un sevi apbalvot.

Apgūstiet, kur atrast resursus!

Mākslinieks bieži var justies kā vientuļa sala, bet apkārt vienmēr ir daudz izziņas ceļu. Internets ir pilns ar stāstiem, kā mākslinieki pirms jums ir devušies cauri līdzīgiem izaicinājumiem. Apgūstiet, kur meklēt uzticamu informāciju! Kādi padomi ir atrodami par jūsu tēmu? Izmantojiet bibliotēkas un sadarbojieties ar to personālu!

Nozīmīgi ir arī atrast domubiedrus, ar kuriem regulāri satikties un pārrunāt savu darba gaitu. Jautājiet skolotājiem un cilvēkiem, kuri pārzina un strādā jūsu interešu sfērā! Pievienojieties grupām un pulciņiem, kas runā par jums aktuālo tēmu. Dodieties uz pasākumiem un semināriem, lai iepazītos ar citu viedokļiem un pētījumiem! Ne vienmēr riteni vajag izgudrot no jauna. Iepazīstieties ar citu veiksmes stāstiem un izdomājiet, kā tos piemērot savai situācijai! Tā arī regulāri atjaunojiet savas zināšanas par jaunākajām aktualitātēm un tehnoloģijām. Tā var tikt atrasti jauni padomi un metodes, kas uzlabo jūsu darba gaitu.

Attēls no vietnes Pixabay

Attēls no vietnes Pixabay

Atjaunojiet iedvesmas krājumus!

Vienmēr pastāv risks nogurt vai iegrimt vienveidībā. Par sevi jāprot parūpēties, lai neizdegtu, un jaunām idejām jāmeklē jauni iedvesmas avoti. Paņemot pauzi un atsvešinoties no sava darba, to pēc laika var uzlūkot ar jaunām acīm. Iespējams, problēmu rada viens projekts un pārslēgšanās uz citu ļaus domām lidot brīvāk. Atkārtoti izskatiet citu mākslinieku darbus, kas jūs iedvesmo! Kādi citāti un padomi jūs iedvesmo? Pievienojieties radošiem izaicinājumiem kā, piemēram, Inktober, (1) kas var dot jaunas idejas!

Svarīgi ir arī necensties atdarināt iepriekšējos panākumus, bet gan izmēģināt kaut ko jaunu. Eksperimentēšana un improvizācija var norādīt uz esošiem trūkumiem un jomām, kas līdz šim nav izpētītas. Iedzīvošanās komforta zonā bieži aizved pie stagnācijas.

Meklējiet motivāciju ne tikai sevī!

Bieži var palīdzēt tas, ka aicināt cilvēkus sekot līdzi jūsu mērķim. Protams, nevis likt kādam pabeigt darbus jūsu vietā, bet parūpēties, ka citi var paļauties, ka rīkosieties atbildīgi. Paziņojot citiem par saviem gala termiņiem, palielinās iespēja, ka citi interesēsies, kā norit jūsu process. Jo vairāk sakrāsies jautājumi par gala darbu, jo vairāk tiek pastiprināta ārēja motivācija. Pievilt citus ir grūtāk nekā pašam sevi.

Izmantojiet rīkus, kas palīdz jūsu radošajam procesam! Tie var būt kalendāri, kas atgādina par svarīgiem notikumiem, vai aplikācijas, kas kontrolē jūsu iespēju novērsties no svarīgā. Arī savas vides iekārtošana, mūzika un silta tēja pie rokas var palīdzēt noskaņoties darbam.

Nav šaubu, ka māksliniekam savā personībā ir jāiegulda tikpat daudz darba kā sevis radītajā mākslā. Radošums nav kas tāds, uz ko vienmēr var atļauties gaidīt. Kā Ķīnas Tautas Republikas mākslinieks un runas brīvības aktīvists Ajs Veiveijs (Ai Weiwei) ir teicis: “Radošā darbība ir rīcības spēks.” (2) Radošums ir līdzeklis pret bezcerību, dzīves pelēcību un mentālu iesūnošanu. Radot mēs spējam apzināties savu potenciālu un izmantot to, lai pilnveidotos un pozitīvi ietekmētu pasauli sev apkārt.

Piezīmes

(1) Inktober ir vizuālo mākslinieku pasākums, kas notiek katru oktobri. Oktobra laikā tiek paziņota trīsdesmit viena tēma katrai mēneša dienai, lai šajā tematikā veidotu nelielu mākslas darbu. Vairāk par Inktober var iepazīties šeit: https://inktober.com/
(2) Šis un citi Aja Veiveja citāti vai padomi ir lasāmi vairāk šeit: https://www.azquotes.com/author/15453-Ai_Weiwei