Zīmēt ir ātrāk un patiesāk

image_pdfimage_print
Lekorbizje

Šveices-Francijas arhitekts Lekorbizjē jeb Šalrs Eduārs Žanerē Grī tiek uzskatīts par vienu no visu laiku izcilākajiem arhitektiem. Viņa darbi lielā mērā ietekmēja un noteica 20. gadsimta pirmās puses arhitektūru, jo tieši Lekorbizjē postulēja piecus modernās arhitektūras pamatprincipus.
Neilgi pirms savas nāves 1965. gadā viņš teica: "Man labpatīk zīmēšana, nevis runāšana. Zīmēt ir ātrāk un patiesāk."
Jautājums par ticamību mākslā un dzīvē ir bijis aktuāls kopš antīkajiem laikiem. Vai mākslasdarbos visam jāizskatās tikpat ticamam kā dzīvē? Vai tomēr mākslai ir sava - mākslinieciskā ticamība?
Protams, mēs nevaram sagaidīt, ka mākslinieki kopēs dzīves realitāti, jo mākslasdarbi ir simboli, kas saistāms ar metaforisku ilūziju radīšanu. Mākslas sūtība ir šķetināt alternatīvas un piedāvāt atšķirīgus realitātes traktējumus, nevis aci pret aci kopēt realitāti. Tādēļ no māksliniekiem nebūtu jāpieprasa cita veida, kā vien mākslinieciskās realitātes tvērums vai atspoguļojums.
Piekrītot Lekorbizjē, māksladarbi var būt patiesi, jo tie atspoguļo zemtekstu, zemapziņas impulsus un mākslinieka pārdzīvotās emocijas. Tiesa gan, tas notiek vienīgi tajos gadījumos, kad mākslinieks, radot mākslasdarbu, patiešām kaut ko būtisku pārdzīvo.
Uzzini vairāk: www.cragarts.com

Paldies, ka atbalstāt mūs: